Otázka č. 6

Publikováno: 18. 4. 2007

Omezení nových elektronických vydání ITILv3.

Bližší specifikace: Prosím o vysvětlení, jak prakticky fungují nové distribuce ITILv3 – ebook PDF a online annual subscription. Zajímá mne především potřeba instalovat do PC nějaký software, potřeba admin práv, potřeba být online, nemožnost změnit hardware, nemožnost tisknout části dokumentů a různá další omezení znepříjemňující čtení a používání těchto distribucí.

ODPOVĚĎ

Podle posledního plánu měly být k dispozici od 1.7.2007 k dispozici 3 základní formy publikací ITIL V3:

  • papírové dokumenty – knihy
  • elektronicky zabezpečené PDF (eBook)
  • online subskripce

Tedy, jak vidíte, CD ROM již neexistuje.

Problémem v tuto chvíli je, že itSMF UK první formu vůbec nenabízí, TSO ale ano – viz zde

http://www.tsoshop.co.uk/bookstore.asp?FO=1159966&DI=583769#GEMS6335686.

Knihy (pokud budou k dispozici) jsou nejjednodušší fiormou a JEDINOU FORMOU, kterou zvolilo itSMF CZ pro své členy (z důvodu copyrightu). Samozřejmě nevýhodou je fakt, že to nemáte flexibilně k dispozici na počítači, že to nemáte formou hyperlinků a že k tomu jednoduše nemůžete dělat pracovní kopie (stejně byste je ale nesměli sdílet s kolegy). Jak ty knihy vypadají fyzicky, netuším, neboť jsem ještě nic nedostal (usuzuji z toho skluz).
Ohledně eBook, což je forma, kterou jsem po zkušenosti s verzí 2 zvolil, se jedná asi o nejkomplikovanější formu, která podle mých informací je v celé řadě případů nefunkční. Funguje to tak, že dostanete specifický link na web TSO a zde si po té, co si “vyrobíte” certifikát dle Microsoftu na Digital Right Management můžete ty publikace stáhnout v PDF (toto smíte učinit max.3x). Dokument se ukládá v zakryptované (nikoliv pouze zaheslované) podobě na vašem počítači a je nepřenosný mezi počítači (nějaká teoretická forma tam existuje, ale je to na hlavu). Dokument je navíc chráněn proti tisku (smíte tisknout pouze jednou). Podle zkušenosti mé a některých dalších kolegů z různých firem se to zasekává v těchto případech:

  • nemáte standardní OS (tedy MS W2000 či WXP) – např. Linux, ale stačí i nestandardní ochrany (FWL, Spyware atd.
  • nemáte standardní Adobe Acrobat Reader (tedy V6 či V7, English) – např. česká verze či plná verze Acrobatu
  • na svém počítači máte certifikáty, potažmo SSO instrumenty od jiných firem než MS.

Nebudu zde zmiňovat, že ve výše uvedeném popisu je podle mého skromného právního názoru skryto nejméně dvojí porušení autorského zákona ČR, odporuje i obchodnímu právu. Takže s ohledem na své vlastní zkušenosti, vysoce nedoporučuji, jakkoliv velkou výhodou je možnost mít flexibilně na počítači.

Jak přesně vypadá eBook vlastně přesně nevím, protože jak jsem naznačil, patřím k uživatelům, kteří nejsou standardní, a tedy komu to nefunguje. Naštěstí jsem jako akreditovaný first trainer dostal ještě pouze zaheslovanou verzi v PDF od APM, takže vím, jak to PDF fyzicky vypadá.

Online subskripce je něco, co funguje klasicky pomocí username a hesla na dobu 1 roku. Potřebujete být online, nic se neinstaluje, můžete se hlásit z různých PC, nemusíte být admin (i když tohle nevím na 100%, protože já sám ty práva mám). Po prvním loginu si to zapamatuje vaše credentials. Jedná se o klikací hyperlinkovou formu, nejde tedy jednoduše stáhnout, ani tisknout celou knihu. I když technicky by se asi nějaký stahovače daly použít, ale bylo mi řečeno, že to je proti hackování chráněno zablokováním účtu (váš přístup je tedy asi nějak monitorován). Výhodou této subskripce je to, že máte přístup i k dalším knihám a hlavně doprovodným materiálům. Základní nevýhodou je, že musíte být stále online.

Toto mně funguje jako náhradní varianta. Pro celkové studium nicméně totálně nevhodné. Na crackování či sdílení mezi uživateli potenciálně ideální, jsem si však jist, že je monitorován přístup z více PC, v těch případech, kde jste evidováni jako “individual user”. Volně ke sdílení mezi více uživateli je naopak verze “network license”.

Takže suma sumárum, jsem z toho osobně trochu rozpačitý. Podle mne by možná nejlepší formou kromě knih, byly “podepsané PDF” – něco jako normy ISO. Tam se zaregistrujete na webu, zaplatíte kartou a hned si stáhnete vaše customizované PDF (watermark s vaším jménem a jménem vaší firmy na každé straně). Zde se tedy jedná o “pasivní” ochranu.


Štítky:
Autor:: Kateřina Mrkvičková