Otázka č. 17

Publikováno: 30. 4. 2011

Jaké dopady bude mít vydání normy ISO/IEC 20000-1:2011 pro organizace, které jsou držitelem certifikátu shody s ISO/IEC 20000-1:2005? Doslechli jsme se, že nová verze normy, jejíž vydání je snad již jen otázkou týdnů, bude klást mnohem přísnější požadavky na systém řízení IT služeb, a proto by nás zajímalo, v jakém časovém horizontu budeme muset náš systém uvést do souladu s těmito novými přísnějšími požadavky?

ODPOVĚĎ

Periodické revize norem je věc, se kterou se setkáváme celkem pravidelně. Nejdříve je třeba zajistit překlad normy. Překlad normy bývá obvykle k dispozici do 6 měsíců od vydání originálu.

Po vydání české verze normy je třeba stanovit přechodné období. Přechodné období stanoví vlastník certifikačního schématu (APMG) popřípadě ve spolupráci s itSMF a ISO. Toto přechodné období bývá obvykle 18-24 měsíců. Je třeba, aby se připravily akreditační orgány (v ČR je to ČIA) a následně certifikační orgány potřebují získat akreditaci pro revizi normy. Dalších pravděpodobně cca 12 měsíců bude trvat kontrola v certifikovaných organizacích v rámci přirozeného cyklu dozorů. Účelem revize normy není nepřirozeně narušovat fungování firem a masově odebírat certifikáty. V současné době se akreditací certifikačních orgánů pro ISO/IEC 20000-1 zabývá i IAF. (www.iaf.nu). Je možné, že i IAF k revizi zaujme stanovisko a výše uvedené může být korigováno z pohledu délky přechodného období apod.

V tuto chvíli tedy nelze přesně stanovit, do kdy bude nutné systém uvést do souladu s požadavky revidované normy (oficiální vyhlášení kompetentních organizací ještě nebylo zveřejněno), ale lze odhadnout minimální délku trvání přechodného období na 24 měsíců od vydání originálu normy.


Štítky:
Autor:: Kateřina Mrkvičková